Ile kosztuje budowa schronu – cena. Ile najmniej musisz przeznaczyć?

13 września, 2022

W obliczu coraz liczniejszych zagrożeń nadchodzących z różnych stron rozsądnym krokiem wydaje się budowa schronu. Cena takiego przedsięwzięcia zależy od rodzaju konstrukcji, zastosowanych rozwiązań itp. Ile może kosztować prywatny schron z prawdziwego zdarzenia? Co składa się na jego cenę? Czy można ją jakoś obniżyć? Wyjaśniamy.

Ile kosztuje budowa schronu i od czego zależy cena

Schrony to temat zainteresowania coraz większej liczby osób. Zastanawiają się, ile może kosztować budowa schronu na własne potrzeby. Średnia cena jest porównywalna do ceny auta klasy premium, choć na jej ostateczną wysokość wpływa wiele czynników. Są to przede wszystkim:

  • wytrzymałość konstrukcyjna – w zależności od zakresu i rodzaju zdarzeń, przed jakimi ma chronić bunkier (ochrona przed światem zewnętrznym w razie użycia broni masowego rażenia, wojny, kolejnej epidemii), grubość stropu i ścian oraz inne rozwiązania konstrukcyjne muszą być odpowiednio dostosowane;
  • usytuowanie budowli (schron całkowicie zagłębiony w ziemi, częściowo posadowiony w nasypie itp.);
  • warunki gruntowe;
  • powierzchnia użytkowa (większe schrony są oczywiście droższe),
  • liczba użytkowników,
  • wnętrze schronu;
  • dodatkowe wyjście ewakuacyjne, wejście z domu lub z innych budynków na działce;
  • dodatkowe funkcje, przeznaczenie (jeśli takie jest życzenie inwestora, schron może być na co dzień użytkowany w celach hobbystycznych, jako skarbiec itp.);
  • ukrycie lub wkomponowanie w otoczenie elementów budowli (np. wejścia, wyjścia, instalacji zewnętrznych).

Budowa schronu jest złożonym przedsięwzięciem. Jako firma możemy dodatkowo dostosować bunkier do indywidualnych potrzeb klienta. Villar ma doświadczenie w branży budowlanej, jak również wiedzę na temat warunków technicznych określonych przez Szefa Obrony Cywilnej Kraju. Należy pamiętać, że niewłaściwe wykonanie schronu (np. z szamba betonowego) może wręcz stanowić zagrożenie dla przebywających w nim osób. Tylko obiekty wykonane przez profesjonalistów i odpowiednio zabezpieczone nadają się do użytku jako schronienie.

Co składa się na koszty budowy schronu?

Domowe schrony budowane przez profesjonalistów powstają w sposób kompleksowy. Koszt budowy obejmuje m.in.:

  • projekt schronu,
  • badanie geotechniczne gruntów,
  • roboty ziemne do głębokości 5 m,
  • wykonanie bryły żelbetowej schronu,
  • hydroizolację,
  • instalacje wewnętrzne (sanitarne, elektryczne),
  • drzwi pancerne,
  • wentylację mechaniczną z filtrowaniem,
  • automatyczne zawory przeciwwybuchowe,
  • zasilanie awaryjne schronu,
  • zbiorniki na wodę i nieczystości.

Wszelkie dodatkowe rozwiązania i prace zazwyczaj są dodatkowo płatne.

Co obejmuje podstawowa wersja schronu?

Schron to nie tylko budowla pozwalająca odseparować się od świata zewnętrznego, przykryta kilkoma metrami ziemi. To również mieszkanie. Podstawowa wersja schronu jest więc wyposażona we wszystkie niezbędne instalacje (oświetlenie, prąd, wentylację, instalację sanitarną) i systemy. Firma Villar proponuje bunkry o powierzchni ok. 22 m2 umożliwiające przeżycie i bezpieczne przebywanie nawet czteroosobowej rodzinie w warunkach zbliżonych do domowych. Jest to budowla zapewniająca bezpieczeństwo na wypadek takich zdarzeń, jak działania militarne, pożar czy broń masowego rażenia.

Schron dla bardziej wymagających

Wykonywane według profesjonalnych projektów schrony mogą być też modyfikowane zgodnie z wymaganiami inwestora. Współpracując z firmą Villar, możesz zwiększyć powierzchnię, zastosować dodatkowe wzmocnienie, a także postawić na bardziej wyszukane wykończenie i wyposażenie wraz z wszystkimi stosownymi udogodnieniami – tak by mieszkańcy czuli się w schronie jak w domu.

W jakich sytuacjach koszty mogą wzrosnąć?

Należy pamiętać, że budowa schronu zawsze będzie droższa w przypadku zmiany podstawowej koncepcji, ale także wtedy, gdy podczas prac wystąpią niespodziewane komplikacje. Ponadto trzeba brać pod uwagę, że niektóre materiały, systemy i urządzenia, które są konieczne w domowych schronach (np. filtrowentylacja), są sprowadzane z zagranicy. Na ich koszt wpływają więc wahania kursów walut.

Dlaczego "tani schron przydomowy" nie istnieje?

Budowa bunkrów czy – mówiąc profesjonalnie – schronów to zadanie wymagające zaangażowania szeregu specjalistów i przeprowadzenia wielu skomplikowanych prac. Aby móc bezpiecznie korzystać ze schronu, należy go wykonać przede wszystkim zgodnie z wytycznymi dla tego typu obiektów, a nie np. z betonowego szamba. Jeśli naprawdę zależy Ci na bezpieczeństwie, zadanie powinno być realizowane wyłącznie przez profesjonalne firmy, bo wymaga ono zastosowania wielu środków i unikalnych rozwiązań oraz odpowiedniego know-how. W przeciwnym razie Twój zbudowany niewielkim nakładem pseudo-schron, zamiast stać się schronieniem, zamieni się w gigantyczną trumnę, grzebiąc pod gruzami Ciebie i Twoją rodzinę.

Tylko współpraca z zaufanym specjalistą może Ci zapewnić pełne bezpieczeństwo. Firma Villar, jako ekspert w swojej dziedzinie, ma wieloletnie doświadczenie inżynierskie, a na koncie wiele inwestycji budowlanych w woj. łódzkim. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących budowy schronu, jak również wstępną wycenę, zapraszamy do kontaktu. Gwarantujemy pełną dyskrecję.

Copyright 2022 - Premium Digital. All Rights Reserved
envelopephone-handset